25 Mart 2017 Cumartesi

Steelheart - Brandon SandersonBu seneye Steelheart ile sıkı bir başlangıç yaptım. Brandon Sanderson un uzun zamandır  elimde olan üç kitabı var. Hakkında çok fazla övgü bulunan yazarımızla tanışma vaktinin geldiğine karar verip ilk olarak Steelheart a başladım ve gerçekten aldı götürdü beni benden. Neyse çokta uzatmaya gerek yok haydi bakalım kitabımızın konusu neymiş?^

^^^^^^^^^^
Gökyüzünde, parlak bir şey olan Calamity nin belirmesinin üzerinden iki yıl, normal insanların değişmeye başlayıp, özel güçlere sahip olmalarının üzerinden henüz bir yıl geçmiştir. Bunlara epik deniliyor. Ama bildiğimiz pelerinli, taytlı; insanları kurtarmak için oradan oraya koşan süper kahramanlardan değiller. Güçlerini hükmetmek ve istediklerini elde etmek için kullanıyorlar. 
Baş karakterimiz henüz sekiz yaşındayken, en güçlü epiklerden birinin yaralandığına şahit olur. Bu bir spoiler değil çünkü kitabımız bu cümleyle başlıyor:
"Steelheart ın yaralandığını gördüm" 

Bu sırrı keşfetmek baş karakterimize pahalıya patlıyor. Çünkü o büyük olayın olduğu gün babası ile o da bankadaydı. Steelheart sırrının gizli kalması için acımadan bankadaki herkesle birlikte baş karakterimizin babasını da öldürüyor. 

O gün kurtulan tek kişi olan baş karakterimiz on yılını bütün epikleri zayıf noktalarına kadar araştırmaya harcıyor. Tek bir amacı var. Asilere katılıp Steelheart ı öldürmek. Tabi bu hiçte kolay değil. Özellikle asilere katılma kısmı...

^^^^^^^^^^

Ah sanırım tanıtım yazısı yazmayalı paslanmışım. Parmaklarımın gıcırtısını duyabilirsiniz.  Kitap güzel ve akıcı. Hani şu "bir sayfa daha okuyayım ara vereyim" dediğiniz, ama kendinize geldiğinizde kitabı yarıladığınızı farkettiğiniz kitaplardan birisi. 

Baş karakterimizin bazı yetenekleri olsada ergen tavırları beni kırdı geçirdi.

Spoiler gibi;

Kitapta öyle bir olay oluyor ki, olmaması gerekiyor aslında. Yani tüm olay örgüsüne ters düşüyor. O bölümde bir parça heyecanim düştü ama yazarın beklenmedik bir olay ile beni ters köşeye yatıracağından emindim. Beni şaşırtmayı başardı ama...

(Tam spoiler)

Açıkçası ben David in bir Epik olduğunu ve yeteneklerini yeni yeni keşfettiğini düşünmüştüm. Ama meğer birileri ne yere bakan yürek yakanmış. 4 yorum:

 1. Ahh sonunda gelebildim 😂Sahalara geri mi döndün kuzumm,hoşgeldiiiin 😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kuzum. I'm come back!!! :)

   Sil
  2. Welcome to home ! :)) 😘 bu arada burası yeri değil ama olsun söylücem 😂😂 Poldark adlı diziyi izliyorum ,tavsiye ederim çok güzeeell:))

   Sil
  3. Bende izleyecek birşeyler bakıyordum iyi oldu.😉

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...